Здраво тело

Лек за искашлување од мед и кромид

Подготовка:
Изберете фина и здрава главица кромид, со средна големина. Исечете и го само делот кај коренот. Кромидот засечете го со остар нож надолж и попреку, но не сосема до дното.

Така подготвената главица ставете ја во подлабока здела и полијте ја со две лажици природен мед. Садот прекријте го со целофан и оставете на собна температура неколку часа. Потоа смесата процедете ја преку густа газа. Тоа е доза за еден ден. Земајте по една лажичка од сирупот на секои два часа, може и почесто. Сигурно по кратко време ќе почувствувате дека полесно дишете и набрзо ќе почнете да искашлувате.

Напиши коментар