Мојата кујна

Летен десерт за 5 минути: Чоколадни чинии за сладолед кои се јадат

Најубавото освежување во жешките летни денови е секако сладоледот.

Cokoladni-cinii-za-posluzuvanje-sladoled-01

Ова видео ќе ви покаже како да направите интересни чоколадни чинии со шарени трошки во кои можете да го послужите сладоледот на сосема нов и поинаков начин.

Вашите гости ќе бидат воодушевени, не само од вкусот туку и од изгледот на вашиот десерт.

Состојки:

  • 4 мали балони
  • 150 g чоколадо за готвење
  • 1 пакување шарени трошки

Начин на подготовка:

1. Надувајте ги балоните до саканата големина.

2. Стопете го чоколадото на пареа и тргнете го од оган. Почекајте малку да се олади и ставете еден од балоните во садот така што ќе го вртите балонот додека не ја добиете саканата големина на чинијата.

3. Во друг сад истурете ги шарените трошки и откако ќе го натопите балонот во чоколадо ставете го во чинијата со шарени трошки.

4. Повторете ја постапката со сите балони и ставете ги во фрижидер најмалку 1 час да се оладат и зацврстат.

5. Извадете ги балоните од фрижидер и внимателно пукнете ги. Во секоја чинија од чоколадо додадете неколку топки сладолед и прелејте со чоколадо.

Напиши коментар