Мојата кујна

Мини пица ролнички

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

150 грама Шунка

1 лажичка шеќер

100 милилитри Масло

300 грама Кисела павлака

100 грама Кечап

15 Квасец

100 милилитри Вода

600 грама Брашно

1 Јајца/це

ПОДГОТОВКА:

Квасецот растопете го во водата и малку шеќер.

Додадете го во брашното, маслото, киселата павлака и јајцата.

Замесете меко тесто.

Оставете го да одстои барем еден час на топло.

Потоа што потенко исукајте, премачкајте го со кечап и посипете со оригано.

Наредете ја шунката исечена на листови.

Потоа изрендајте го сирењето, па изролајте го тестото и од едната и од другата страна, така што ќе добиете две ролни.

Сечете парчиња, наредете ги на плех и испечете ги на 200 степени додека да добијат убава црвена боја.

ДОБАР АПЕТИТ!

Напиши коментар