Мојата кујна

Мини пици од прекрасната Италија

Од убавата,сончева Италија доаѓаат рецептите за нивните карактеристични и познати пици. За подготвување на мини пици,потребни ви се следниве состојки:

  • 250 гр. сос од домати
  • 250 гр.моцарела
  • тврдо варени јајца
  • 100 гр. варени вршли
  • 2 пиперки
  • кисели краставички
  • зелени и црни маслинки
  • морков
  • оригано

Подготовка:

Подгответе тесто за пица, развлечено во круг, при што со калапчиња извадете мали кругови. Морковот се вари околу 5 минути. Во меѓувреме,останатите состојки истиснете ги и посипете ги со оригано. Овие состојки ставете ги на тестото, и печете околу 20 минути, на тепсија обложена со хартија за печење.

Сервирајте ги топли!

Напиши коментар