Мојата кујна

Најдобрите турски ќофтиња

Еден турски рецепт за љубителите на ориенални вкусови!

Состојки:

750 гр мелено месо
2 чешниња лук
2 парчиња леб без кора
1 јајце
магдонос
2 лажици сол
масло за пржење

Начин на подготовка:

Потопете го лебот во вода и исцедете го, па раздробете го во чинија.

Додајте ги останатите состојки и добро измешајте.

Обликувајте топчиња со саканата големина и пропржете ги на загреано масло додека не попримат убава боја.

Послужете со свеж зеленчук, помфрит и чили пиперчиња.
На здравје!

Напиши коментар