Мојата кујна

Највкусните погачици со кајмак

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 600гр пченкарно брашно

* 200мл млеко

* 200гр кајмак

* 125гр путер

* 2 јајца

* 20гр свеж квасец

* 1 лажица шеќер

*1 лажица сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Натрошете го свежиот квасец, додадете го шеќерот и малку млеко, па оставете да скисне.
  • Во тањир ставете го брашното, кајмакот, путерот, солта, јајцата, подготвениот квасец со додавење на млеко и замесете меко и воздушесто тесто. Тестото развлечете го со сукало. Од него направете погачици па наредете ги во плех и оставете ги да отстојат еден час на топло место.
  • По желба, погачиците премачкајте ги со жолчка.
  • Печете во загреана рерна на 180 степени околу половина час.

Напиши коментар