Art & Crafts

Направете сами: Домашен сапун од невен и камилица за чувствителна кожа

Овој сапун е одличен ако имате чувствителна кожа. Својствата на невенот и камилицата се користат многу одамна за смирување на кожата.

Потребни состојки:

60 гр бебешки сапун,

100 гр пчелин восок,

20 гр невен,

20 гр камилица,

50 мл бадемово масло,

50 мл дестилирана вода,

Невенот и камилицата ги исипуваме во тегла и ги полеваме со маслото. Така треба да отстојат 2 дена, а потоа се процедува.

Сапунот се ренда и се топи на пареа заедно со восокот, после што се додава процеденото масло.

Ја додаваме постепено дестилираната вода и мешаме се додека смесата добро не се изедначи. Ја исипуваме смесата во калапи и оставаме да се втврдне.

Напиши коментар