← НАЗАД НА БОЗА

НАПРАВЕТЕ САМИ: Ефикасен и едноставен домашен отстранувач на флеки

НАПРАВЕТЕ САМИ: Ефикасен и едноставен домашен отстранувач на флеки
687 Читања

Многу често сме во потрага по средство за отстранување дамки од облека, не знаејќи дека можеме да го направиме со свои раце.

Овој домашен препарат отстранува дамки од различно потекло и може да се врсти со најскапите средства со иста цел.

Она што е најважно е дека средството се прави без никаква хемија, која често предизвикува алергиски реакции на кожата.

За подготовка на домашниот отстранувач на дамки ќе ви бидат потребни само три состојки: вода, сода бикарбона и хидроген 3%.

Состојки:

-1 чаша врела (зовриена) вода

-пола чаша сода бикарбона

-пола чаша хидроген 3%

Подготовка:

Сода бикарбоната прелијте ја со заовриената вода. Почекајте да се олади и содата да се раствори, па додадете го хидрогенот. Измешајте ги добро состојките и претурете ги во распрскувач.

Вашиот отстранувач на дамки е готов!

Употреба:

Добро испрскајте ги дамките на сува облека и оставете средството да делува околу 5 минути. Уште подобро е дамките да ги изрибате со сува четка за заби која ќе ја потопите во отстранувачот.

Ако дамките се стари и тврдокорни, оставете и исперете 2-3 пати.

Продолжете со вообичаено перење на облеката, машински или рачно.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk