Art & Crafts

Направете сами: Природен спреј за замрсена коса

Овој спреј е идеално решение за сите мајќи чии девојчиеа не сакаат да се чешлаат бидејќи ги боли, а сето тоа заради замрсената коса. Еве како да направите спреј за замрсена коса.

Потребни состојки:

*Едно големо шише со распрскувач

*1,5 чаши дестилирана вода

*3 лажици корен од слез

*2 лажици регенератор за коса по избор

*10 капки етерични масла по избор

Коренот од слез полиете го со водата и ставете го да зоврие во помал сад, намалете ја температурата и оставете да се крчка 20-30 минути.

Потоа оставете ја течноста да се излади па исцедете низ густа газа. Додека течноста е сеуште топла ставете ја во шише со распрскувач, додадете го регенераторот и етеричните масла па добро измешајте.

Спрејот за коса нанесувајте го после секое миење.

Вака подготвениот спреј можете да го користите два месеци.

Напиши коментар