Мојата кујна

Неверојатно брзи и вкусни ќофтиња

Состојки:

– 150 г. кечап
– 500 г. мелено месо
– 150 г. брашно
– половина лажичка мелена црвена пиперка
– 1 мал кромид, ситно исечкан
– 1 јајце

Подготовка:

1. Загрејте ја тавата на 230° целзиусови.
2. Во голем сад, измешајте ги сите состојки се додека смесата не се соедини.
3. На правоаголна тава премачкана со зејтин, нанесете ја смесата и исечете ја на повеќе еднакви коцки. Убаво одвојте ги една од друга со помош на лажица, така што ниту еден од краевите да не биде споен. Со помош на четка премачкајте го горниот слој со кечап.
4. Печете околку 20-на минути додека месото убаво не зарумени.

Совет:

Сервирајте ги во комбинација со варен зеленчук.

Напиши коментар