← НАЗАД НА БОЗА

Панакота со лимон и портокал

Панакота со лимон и портокал
970 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* сок од еден портокал и кората

* сок од еден лимон и кората

* 2 лажици шеќер во прав

* 200гр шеќер

* 50мл млеко

* 2,5 листови желатин по 1гр секое ливче

* 600мл течна павлака

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Го накиснуваме желатинот додека да омекне.
  • Ја зовриваме павлката, млекото и шеќерот.
  • Го додаваме сокот од кори и од овошје.
  • Го додаваме желатинот и цедиме.
  • Ја распределуваме смесата во чинии и ги ставаме во фрижидер околу 5 минути.
  • Пред сервирање аранжираме.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk