Cafe Del Mar

Пијалок од суви сливи за губење на килограмите

За вишокот на килограми околу стомакот често се виновни мрзеливите црева, кои го спречуваат согорувањето на масните наслаги и елиминацијата на нечистотии од организмот. Нутриционистите тврдат дека за тоа постои решение и тоа многу едноставно. Одговорот лежи во здравиот коктел со суви сливи, кој треба да го конзумирате како појадок. Напитокот направете го навечер и наутро испијте го на празен стомак.

Потребни состојки

  • 6 суви сливи
  • 2 лажици овесни снегулки
  • 1 лажица мелено ленено семе
  • 1 лажичка какао
  • 300 мл кефир

Начин на подготовка 

Сувите сливи, прелијте со 100 милилитри провриена вода, а потоа оставите ги да одстојат 10 минути.

За тоа време во чинија ставете ги овесните снегулки, меленото ленено семе и какаото. Додадете 300 мл кефир и убаво измешајте.

Сливите ситно исецкајте ги додадете ги во смесата, а потоа ставете го коктелот во фрижидер да одстои преку ноќ и наутро пијте го на празен стомак. По желба можете да додадете и цимет.

Овој напиток го забрзува метаболизмот, а воедно благопријатно делува на кожата, косата и ноктите.

Напиши коментар