Мојата кујна

Посен ручек за Бадник

Денес е големиот Христијански празник, Бадник. На овој ден се јаде посна храна па во прилог ви нудиме една посен рецепт.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 200 гр соини медалјони

* полубело брашно

* масло за готвење

* лебни трошки

* сол

* соја сос

* сенф

* лук

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Соините медалјони варете ги во солена вода околу 15 минути. Потоа убаво исцедете ги и оставете ги нека се изладат. Оставете ги неколку часа во соја сосот, сенф, лук и масло. Потоа узвалкајте ги во брашно, па во лебни трошки. Пржете ги од двете страни. Сервирајте ги со компир и свежа салата.

Уживајте!

Напиши коментар