Здраво тело

Природен антибиотик против воспаление на бешиката

Сите кои некогаш страдале од уринарна инфекција знаат колку може да биде упорна и болна. Ваквата инфекција вообичаено е придружена со постојанa потреба за мокрење, која не се остварува и никако не е пријатна во комбинација со болката и притисокот кои се чувствуваат. Дури и кога ќе успеете да мокрите, чувството на болка е прилично изразено. Но некои природни антибиотици можат да покажат исклучителна делотворност, особено кај поблагите инфекции.

post cover photo

За инфекциите на ирунарниот тракт, особено за воспалението на бешиката, во голем дел од случаевите виновник е уропатогената бактерија E. Coli. Оваа бактерија е како бумеранг, па често и по третирањето знае бргу да се врати, со што конвенционалните лекови често ја губат битката бидејќи телото се навикнува на нив. Доколку сакате да се обидете да се ослободите од неа на природен начин ви претставуваме природен напиток, кој поради комбинацијата на четирите природни состојки, секоја со свое делотворно дејство, претставува моќен и природен антибиотик.

Потребни состојки 

  • 250g корен од магдонос
  • 250g лимон со кора
  • 250g мед
  • 2 dcl маслиново масло

Начин на подготовка 

Коренот од магдонос и лимонот со кора треба да ги исечкате на ситни парчиња, а потоа сите состојки вклучувајќи го и медот и маслиновото масло измешајте ги во блендер.

Со мешање ќе добиете кашеста смеса која треба да ја чувате во тегла во фрижидер. Секој ден наутро земајте по една супена лажица. Откако ќе го потрошите целото количество проверете дали состојбата на вашата урина е подобрена.

Напомена: Најдобро е медот да го купите од проверен пчелар, а лимонот треба да биде домашен и непрскан. Доколку не можете да најдете ваков лимон, откако ќе го купите оставете го да одстои во ладна вода во која ќе додадете малку сода бикарбона. Потоа убаво измијте го. Коренот од магдонос исто така убаво измијте го.

 

Напиши коментар