Мојата кујна

Ролат од тиквички и сирење

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 тиквички

5 лажици брашно

1 јајце

сол, бибер

200 гр шунка

кашкавал Гауда

1 топка моцарела

масло за јадење

100 мл млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Од брашното, јајцето и млекото направете погуста смеса, и зачинете по вкус.Тиквичките тенко пресечете ги по должина, не ги солете и не ја цедете водата, туку извалкајте ги во густата смеса и пропржете ги од двете страни.

Кога ќе бидат готови наредете ги на хартиена салветка за да се впие вишокот маснотија. Потоа наредете ги во должина на алуминиумска фолија и на нив наредете ја шунката кашкавалот Гауда и моцарелата.

Внимателно ролувајте ги, добро замотајте ги и затворете ги со фолијата, и ставете ги да се печат 20 минути на 180 степени. Потоа извадете ги од печка и оставете ги да се изладат, а потоа може да ги сервирате.

Напиши коментар