Мојата кујна

Салата од макарони

Потребни состојки:

 • 300 гр. мкарони (полжавчиња)за салата;
 • 100гр. блитва
 • 6 чери домати
 • 2 црвени пиперки
 • 1 тиквичка
 • 2 лажици масло
 • 6 лажици мајонез
 • 4 лажици посен јогурт
 • 2 лажици оцет
 • 1 лажица мед
 • црвен пипер,сол,бибер;

Подготовка:

Макароните сварете ги во солена вода, исцедете ги и ставете ги да се исушат. Блитвата, доматите,пиперките и тиквичката исецкајте ги на коцки, а тиквичката на кругови. Тиквичката пропржете ја во масло и посолете ја. Измешајте ги мајонзот, јогуртот,медот и оцетот, зачинете со сол, црвен пипер и бибер. На макароните додадете го преливот, тиквичките и пипиерките и оставете го да отстои. Пред сервирањето додаете ги доматите и блитвата.

 

 

Напиши коментар