Потребни состојки:

20 грама Кашкавал ајдамер

1 шолја ориз

1 јаболко

Сол

Бибер

Лимонов сок

Еден мал грозд грозје

1 морков

Една лажица мајонез

Подоготовка:

Оризот сварете го така во посолена вода (внимавајте да не го преварите), а потоа прелијте го со ладна вода и оставете го убаво да се исцеди. Јаболкото по желба можете да го излупите или пак да го измиете убаво и да го исецкате со кората. Исецкајте го кашкавалот и јаболките на средни по големина парчиња.

Мајонезот разредете го со малку топла вода, а потоа пошејате го со оризот. Ставете по желба бибер. Додадете го кашкавалот и јаболките, а потоа ставете малку лимонов сок. На крај како декорација ставете неколку зрна грозје.

Напиши коментар