Здраво тело

Сок од краставица против болки во зглобовите

Сокот од краставица има голем број здравствени придобивки. Имено, има способност да ја намали температурата на телото, има алкализирачки својства и заедно со целерот и ѓумбирот кои имаат моќни антивоспалителни својства, нивната комбинација може значително да го намали воспалението.

Потребни состојки:

½  лимон
1 мало парче ѓумбир (2-3 см)

1 средна краставица
2 целер-стебленца

Постапка:

Прво, измијте ги и исчистете го состојките. Исечете го целерот и краставицата на поситнипарчиња. Лимонот пресечете го на половина: едната половина ставете ја во фрижидер. Изрендајте го ѓумбирот.

Измешајте ги сите состојки во блендер. Сокот се консумира 1-2 пати на ден, до подобрување на состојбата.

Напиши коментар