Мојата кујна

Солен ролат од палачинки

Потребни состојки:

 • 200гр Моркови
 • Сол
 • 200гр – Спанаќ
 • Зачин од сув зеленчук
 • 1 кес. Желатин
 • 600гр Крем сирење
 • 200гр – рендан кашкавал
 • Бибер
 • 12-палачинки
 • 200гр шунка

Начин на подготовка:

 1. Се вари морковот и се пасира(не многу ситно). Се бланчира, се сецка спанаќот(исто не ситно).
 2. Се припрема желатин ( по упатство од кесичката) и се замешува сирењето. Се додава ренданиот кашкавал, а потоа спанаќот и морковот.
 3. Се става шунката на палачинката, потоа се става филот.
 4. Се сечат палачинките накосо и се сервираат украсени со свежи ротквици, исечени на кругчиња.

Напиши коментар