← НАЗАД НА БОЗА

Спирална пита од тиквички и домат

Спирална пита од тиквички и домат
556 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

купено лиснато тесто

1 и пол шолја рикота сирење

2 јајца

шолја рендан пармезан

1/2 лажичка сол + уште малку за посипување

1/4 лажичка бибер + уште малку за посипување

1/4 лажичка морско оревче

2 тиквички пд средна големина, тенко исечени во должина

3 моркови, излупени и тенко исечени во должина

1 домат со средна големина, тенко исечен во должина

лажица маслиново масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Во сад со средна големина помешајте ги сирењето, половина пармезан, сол, бибер и оревче.

Лиснатото тесто развлечете го и ставете го во округла тепсија (околу 23 см.), а потоа избоцкајте го со вилишка.

На тестото сипете сирење. Преку сирењето редете го зеленчукот, така што потенката страна на зеленчукот ќе биде на сирењето, а долгата на работ. Нека секој концентричен круг е од еден вид зеленчук. Редете почнувајќи од работ на тепсијата кон средината додека не го потрошите сиот материјал. Потоа попрскајте ја питата со маслиново масло, посолете и побиберете, па посипете го преостанатиот пармезан.

Печете ја питата во загреана рерна околу еден час.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk