Убавина

Трикови за убавина со чепкалки за уши

Ако мислевте дека чепкалките за уши можат да послужат само за да си ги исчистите ушите, се лажете. Тие можат да бидат корисна алатка која можете да ја искористите за да направите повеќе трикови кои ќе ви го олеснат разубавувањето. Погледнете што се може да направи ова мало стапче.

Испрскајте ги краевите на неколку четпалки за уши со парфем и ставете ги во пластична кеса. Носењето цело шишенце парфем може да биде непрактично, но со помош на чепкалките за уши можете да го освежувате вашиот мирис во текот на денот. Со чепкалката намачкајте ја внатрешната страна на зголобовите, лактите и вратот.

Statija gallery photo

Намачкајте ја чепкалката за уши со транспарентна пудра и исцртајте линија под долната усна за да спречите „течење“ на карминот. Пудрата ќе направи бариера со чија помош карминот ќе остане на место.

Statija gallery photo

Сакате да го прикриете израснатиот корен? Намачкајте чепкалка за уши со сенка во боја која одговара на бојата на вашата коса и поминете го коренот со неа.

Statija gallery photo

За да бидете сигурни дека вашиот фен работи со полн капацитет редовно чистете го чепкалка за уши кај филтерот.

Statija gallery photo

Кога нанесувате крем за самопотемнување, вашите кутикули, колена, зглобови и колена можат да впијат повеќе DHA (состојката која во допир со амино киселините на вашата кожа го потемнува тенот), правејќи ги овие делови потемни. За да го спречите ова, избришете го вишокот на крем пред да успее да се впие во овие делови.

Statija gallery photo

Одглавете го заглавениот патент така што ќе намачкате шампон (тој се однесува како лубрикант) на чепкалка за уши и со неа намачкајте го патентот.

Statija gallery photo

Натопете чепкалка за уши во ацетон за да го остраните вишокот на лак за нокти околу вашите нокти и на кутикулите.

Statija gallery photo

Ослобедете се од мозолчето со топла вода и две чепкалки за уши. Истуширајте се со топла вода, а потоа нежно со две чепкалки за уши од двете страни притиснете го мозолчето.

Statija gallery photo

За да ја отстраните шминката натопете чепкалка за уши во лосион или млеко за лице или тело и нежно поминете по очните капаци.

Statija gallery photo

За да ги отстраните темните кругови под очите натопете чепкалка за уши во крем за очи, ставете ги во фрижидер за длабоко замрзнување и потоа поминете под очите. Најдобро е вашиот крем за очи да содржи кофеин кој помага во зацрврстување на кожата и краставица која ги смирува отоците.

Statija gallery photo

За да имате пораскошни трепки, натопете чепкалка за уши во транспарентна пудра, нанесете еден слој маскара, почекајте да се исуши, потоа нанесете слој пудра со чепкалата на уши и врз неа уште еден слој маскара.

Statija gallery photo

Исчистете го вишокот на маскара од очните капаци и под трепките со влажна чепкалка за уши.

Statija gallery photo

За да избегнете неред кога нанесува лепило за вештачките трепки, користете чепкалка за уши. Нанесете го лепилото на врвот на чепкалката на уши и потоа еднакво нанесете го вештачките трепки. Почекајте неколку секунди, а потоа нанесете ги вештачките трепки што поблиску до вашите трепки за да добиете што поприроден изглед.

Statija gallery photo

Бидејќи никој нема совршено мирна рака, кога нанесува туш за очи за да постигнете мачкест ефект, вишокот на туш избришете го со чепкалка за уши напотена во крем за остранување на шминка, за да добиете поостра линија.

Statija gallery photo

Направете „зачадени очи“ со нанесување на меко моливче за очи, кое потоа ќе го размачкате со чепкалка за уши.

Statija gallery photo

Или пак, за да направите „зачадени очи“ нанесете сенка на чепкалката на уши, а потоа нанесете ја на очниот капак.

Statija gallery photo

За да не ги носите шминките со вас постојано, нанесете од вашата омилена сенка за очи на неколку чепкалки за уши и ставете ги пластична кеса. На овој начин ќе можете да си ја поправите шминката преку целиот ден или вечер.

Statija gallery photo

Ако треба да пополните дел од веѓите, користете чепкалка за уши со која успешно ќе ги пополните празните делови правејќи потези кои го имитираат растот на веѓите. Ова ќе ви даде поприроден изглед отколку кога користет молив за веѓи.

Statija gallery photo

Користете чепкалка за уши за да исцртате линии под јаболчниците.

Statija gallery photo

 

 

 

Напиши коментар