Cafe Del Mar

Утрински ритуал за успешно губење на килограмите

Утрото е одлично за вакви ритуали, бидејќи во остатокот од денот сме исцрпени од работа и фамилијарни обврски.

Припремете шише со вода. Еден од најдобрите начини за во текот на денот да внесете повеќе вода е наутро да спремите шишенце со вода и секогаш да ја носите во торба. Исто така би било пожелно пред да излезете од дома да испиете 2-3 чаши вода за одличен почеток на денот.

Одработете тренинг за сила

Утрото е најдобар дел од денот за вежбање бидејќи во тоа време ништо нема да ви го одвлекува вниманието.

Тренинзите за сила допринесуваат за подобра работа на метаболизмот и ќе ви дадат доволно енергија за цел ден. Земете тегови и одработите брз тренинг за нозе, раце и и грб… Нема да ви требаат повеќе од 20 минути.

Изедете појадок богат со влакна

Како што сигурно знаете влакната ќе ви обезбедат енергија за цел ден и затоа вашиот појадок нека се состои од намирници кои се богати со влакна како што се киноа, тофу или свеж зеленчук. Едно истражување покажало дека луѓето кои јадат најмалку 30 грама протеини за појадок имаат прилично стабилно ниво на гликоза, а тоа е одлично за контролирање на оброците во текот на денот, а со самото тоа и држењето на килограмите под контрола.

Пакувајте ужина

Једна од главните причини поради која се дебелееме е нездравата ужина која ја јадеме на работа. Потрудете се секое утро да си спакувате некоја здрава ужина која ќе ја понесете со вас на работа.

Преиспитајте ги своите цели кога е во прашање диетата

Повеќето од нас по некое време од држење диета или одење во теретана заборава на крајната цел. Повремено потсетете се на тоа која е вашата сакана тежина, проверете до каде сте стигнале и колку уште ви преостанало.

Напиши коментар