Здраво тело

Вкусен рецепт со лековито својство за подобрување на крвната слика

Лоша крвна слика, анемија, почеток на многу здравствени тегоби. Доколку имате проблем со тоа, со овој рецепт ќе дојдете до извонредни резултати.

Состојки:

  • 200мл мед
  • 200г ореви
  • 200г суво грозје
  • 200мл сок од морков
  • 200мл сок од цвекло
  • 2 лимуни

Подготовка:

Преполовете ги лимоните и исчистете ги од семките па смелете ги со кора или без (ако се прскани.) Во тоа додадете мед, цеден сок од цвекло и сок од морков и промешајте.

На крајот додадете ги ситно исечканите или смелени ореви и сувото грозје. Ќе добиее околу еен килограм лековита смеса која можете да ја чувате во стаклена тегла. Консумирајте ја три пати дневно по една лажичка дневно пред или по оброкот.

Напиши коментар