Мојата кујна

Вкусен ролат со месо и зеленчук

Состојки:

  • 500гр. мелено месо
  • 1 шоља житарици
  • 1 јајце
  • 1/2 шоља доматно пире(кечап)
  • 200гр. морков (рендан)
  • 200гр. тиквица (рендана)
  • 1/2 кромид (ситно сецкан)
  • Сол, бибер, мајчина душица, босилек (и др. зачини по ваш вкус)

Подготовка:

Сите состојки се мешаат во голем сад и зачинете по избор.

Добро измешајте го месото со зачините, така што да се соединат и сите зачини добро да се впијат во месото. Додека го правие ова не треба да внимавате на бонтон, туку засукајте ги ракавите и мешајте.

Добиената смеса обликуавајте по ваш мерак, ставете ја во калап или на плех, премачкајте ја со доматното пире и  ставете ја во претходно загреана рерна. Печете ја околу саат време на 170C.

Кога ќе биде готово месото оставете го барем 5мин па потоа можете да го сервирате.

Напиши коментар