Мојата кујна

Зашеќерени јаболка

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

10 мали јаболка

1 кг шеќер

10 стапчиња долги 20 см

црвена боја за колачи

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Јаболката добро измијте ги, исчистете ги и на средина ставете им стапче.

Карамелизирајте го шеќерот додека не добиете бледо жолта боја. Додајте ја црвената боја и тргнете ја смесата од оган.

Убаво поминете ги јаболката во смесата и ставете ги на плех со хартија.

Прелијте ги со остатокот.

Напиши коментар