Мојата кујна

Желе шотови за малку поинаква алкохолна приказна

Ви се здосади пивото (ова звучи неверојатно, но некогаш е вистинито), коктелите и белото вино?

Zele-shotovi-za-malku-poinakva-alkoholna-prikazna-01.jpg

Време е за нешто поинакво – желе шотови со кои ќе ја претворите вашата забава во оние кои долго се прераскажуваат. Подготовката е едноставна, а намирниците лесно достапни.

Зграпчете го летото и наздравете со овие 3 интересни желе шотови:

Пијани гумени бонбони

Потопете поголема количина Харибо мечиња или гумени бонбони по избор во вотка и оставете ги во покриен сад 24 часа, добро да го впијат алкохолот. Послужете во мали чаши.

Pijani-gumeni-bonboni-01.jpeg

Pijani-gumeni-bonboni-02.jpeg

Pijani-gumeni-bonboni-03.jpeg

Pijani-gumeni-bonboni-04.jpeg

Pijani-gumeni-bonboni-05.jpeg

Шотови во форма на лубеница

Пакетче желатин се истура во 200ml зовриена вода додека добро не се соединат. Потоа се додава шолја текила и добро се меша.

Лиметите се сечат на половинки и со остар нож се вади овошјето, за да останат како празни школки.

Се полнат со алкохолната течност и се оставаат во фрижидер околу 4 часа. Се украсуваат со црно семе или црн сусам, за да добијат изглед на мини лубеници.

Совет: Најдобро е да најдете црвен желатин, а доколку не успеете, тогаш и обичен желатин и малку прехранбена црвена боја ќе ви завршат работа.

Pijani-mali-lubenici-01.jpeg

Pijani-mali-lubenici-02.jpeg

Pijani-mali-lubenici-03.jpeg

Маргарита сини коцки

2/3 шолја свеж сок од зелени лимети се меша со 1/3 шолја вода и 1 голема лажица шеќер или 1-2 лажици агаве сируп според вкус.

Се додава ќесичка желатин, добро се меша и се вари на ниска температура додека не се згусне.

Се додава ¾ бела текила и ½ шолја блу куракао и се промешува.

Течноста се истура во правоаголен сад и се остава во фрижидер добро да се олади.

При сервирање, се сече на коцки и се украсува со крупен бел шеќер. Внимавајте, шеќерот брзо се топи, па затоа треба да се „изедат“ што е можно побрзо!

Margaira-shotovi-01.jpeg

 

Напиши коментар