Мојата кујна

Брз ручек: Пилешко со шампињони и павлака

Состојки:

 • 6 пилешки копани
 • 125g шампињони
 • 230ml супа
 • 100ml суво бело вино
 • 80ml павлака
 • 2 лажици сенф
 • 30g путер
 • 10g масло
 • 3 чешниња лук
 • мајчина душица
 • сол и бибер

Начин на подготовка:

1. Загрејте тава на оган и додадете го путерот во неа, а потоа и маслото.

2. Исушете ги копаните, така што ќе оставите да постојат на салвети. Испржете ги во тава, така што ќе оставите само малку простор меѓу нив за да бидат покрцкави. Штом станат златно-кафеави, тргнете ги од тавата.

3. Исечете ги печурките на четвртини и испржете ги во истата тава.

4. Додадете ги чешнињата лук, а потоа и белото вино.

5. Додадете ја супата, а потоа и сенфот.

6. Почекајте да зоврие и додадете ја павлаката.

7. Гответе го сосот 10-15 минути за да се згусне, а потоа додадете сол и бибер.

8. Истурете го сосот во тава за печење така што ќе покрива најмалку 3cm во висина од дното (мал керамички сад би бил најсоодветен).

9. Наредете ги пилешките копани во тавата. Наросете мајчина душица.

10. Печете 15-20 минути на температура од 180°C.

Напиши коментар