Мојата кујна

Брза и лесна торта од бисквити

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 ванила

* 2 лажици брашно

* 2 јајца

* 200гр шеќер

* 1 л. Млеко

* обични бисквити

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Ставете 800мл млеко да зоврие и додадете го шеќерот. Мешајте се додека шеќерот не се растопи.
  • Измешајте ги јајцата и ванилата. Кон нив додадете го млекото со шеќер и мешајте постојано се додека не добиете мазна смеса.
  • Скршете ги бисквитите и со нив покриете го дното на соодветна тава. Полиете ги со останатото млеко и со подготвениот крем. Потоа ставете уште еден ред бисквити и повторувајте ја постапката се додека не ги потрошите производите.
  • На крајот завршете со слој крем.
  • Ставете ја готовата торта да отстои најмалку еден час во фрижидер.

Напиши коментар