Мојата кујна

Брзи кулинарски предлози за Свети Валентин

Утре е 14-ти февруари и сигурно веќе имате планови како ќе го поминете денот на вљубените. Ако сеуште се прашувате како да го изненадите партнерот, имаме неколку лесни идеи.

За денеска ви подготвивме еден кулинарски бран, бидејќи, како што сигурно знаете, љубовта на мажот минува низ стомакот.

Бидејќи најверојатно немате многу време, за да го поминете до шпоретот, избравме неколку предлози, кои се многу брзи, но ефектни и соодветни за празникот. За појадок

Вкусни и лесни сендвичи. Имате потреба од леб, шунка, кашкавал…и формички во облик на срце.

 

Можете да направите и вљубени јајца на око. Едноставно ставете соодветна формичка во тавата и внатре скршете го јајцето.

И да не го заборавиме кафето, што може да го украсите со срце од цимет.

За ручек

Супа од моркови во форма на срциња.

Направете тесто за пица и исечете го формички на срце.

Еве и два оригинални предлози со виршли.

За љубителите на компирот – срца со зачини.

За десерт

најслаткиот дел…

Со формички за срца, можете да направите мраз.

 

Напиши коментар