Cafe Del Mar

Диета која ќе ве подмлади и ќе го направи телото здраво

Храната која ја навлажнува кожата и ја штити од сонцето истовремено го спречува развојот на болести од дијабетис и рак, а за месец дена може да ослабнете четири до пет килограми.

“Диета за подмладување” е разновидна и хранлива и може да послужи како одличен почеток за донесување здрави навики за јадење.

Збогатете го вашето мени со житни зрнца, омега 3 масни киселини, немасни протеини, овошје и зеленчук и витамин Ц, па ќе изгледате млади и здрави, а за месец дена ќе намалите до 5 килограми.

Нискокалоричните и здрави оброци со “Диета за подмладување” помага на телотот да постигне и одржи здравјето, виталноста, младолик и пропорционален изглед, велат експертите.

Супер диета за 7 дена

1.Ден

Доручек: 2-3 лажици овесни снегулки, 1/2 чаши ниско калорично млеко, 1/ 2 лажици какао, 3 јагоди, 1/ 2 јаболки и 2 лажици ореви

Ужина: 5 интегрални крекери

Ручек : тањир супа од моркови и ѓумбир, порција интегрален ориз со зеленчук

Ужина: чаша чоколаден пудинг ( без шеќер ), 15 кикирики

Вечера: Лосос филе, маслиново масло, 1/ 4 глава зелка, парче интегрален леб, половина шоња диња

2.Ден

Доручек: пола чаша рикота, лажица мед, 1,5 лажици исецкани бадеми, 1/ 2 праска

Ужина: Урда со сусам

Ручек : 5 бебе домати, 1/ 4 свежа краставица, една лажица копра, 2 лажици фета сирење, 2 лажици немасен јогурт, пита леб

Ужина: Јаболка, 3 ореви, 2 лажици немасен јогурт

Вечера: чаша тестенини, сос од моркови, 3 чаши свеж спанаќ, 1/ 2 лажици лук и маслиново масло

3.Ден

Доручек: чаша пченица, чаша немасен јогурт, 1/ 2 шоља јагоди, 2 лажици семки од сончоглед

Ужина: јогурт со бадеми

Ручек : парче пилешки гради, чаша интегрален ориз, домати, 1/ 4 црвени пиперки, 1/ 4 зелени пиперки

Ужина: 1/ 4 чаша рикота, 1/ 4 лажици екстракт од ванила, 3 јагоди, 1/ 4 крекери

Вечера: свинско филе со зачини и оцет балзамико, салата од овошје, компир печен

4.Ден

Доручек: парче интегрален леб, 2 парчиња сланина, парче немасно сирење, пола чаша диња со цеден лимон

Ужина: интегрални житарици, зелен чај

Ручек : вегетаријанска плескавица со моцарела и домати

Ужина: 5 малини, немасен јогурт

Вечера: салата од пилешки прсти, моркови, црвена зелка, сок од портокал, жолта пиперка и 1/ 2 чаша бадеми

5.Ден

Доручек:овошје, интегрално пециво, 6 бадеми

Ужина:парче интегрален леб, 2 лажици хумус, 10 бебе домати

Ручек : интегрална тортиља, лажица мајонез, домати, неколку листови зелена салата, 1/ 4 авокадо, парче сирење, слива

Ужина: банана, 1/ 2 лажици путер од кикирики, 1/ 2 лажици крем

Вечера: пилешки прсти, чаша брокула, зелена салата, 5 бебе домат, 2 лажици малце масен прелив за салата

6.Ден

Доручек: интегрална тортиља, парче козјо сирење, домати, 1/ 4 авокадо, 2 јајца, маслиново масло

Ужина: парче интегрален леб, 2 лажици бел лук, домати

Ручек : парче туна, салата од спанаќ со авокадо, интегрална тортиља, чаша боровинки

Ужина: 1/ 2 чаша исецкана лубеница, 3 лажици фета сирење

Вечера: чинија супа од компир, тањир кус-куса зачини и бадеми

7.Ден

Доручек: кикирики и јагоди

Ужина: чаша урда, 15 зрнца грозје

Ручек : салата од пилешки прсти со зеленчук, ореви, фета сирење и балзамико оцет, немасен јогурт, 2 лажици семки

Ужина: 15 бадеми, еден ред темно чоколадо

Вечера: риба со пченка, спанаќ и домат, чаша интегрални тестенини со брокула, црвени пиперки, фета сирење и балзамико оцет.

Напиши коментар