← НАЗАД НА БОЗА

Еве зошто децата на Хари и Меган не можат да бидат принцови и принцези

Еве зошто децата на Хари и Меган не можат да бидат принцови и принцези
225 Читања

Децата на британскиот принц Хари и неговата свршеница, актерката Меган Маркел, во иднина нема да бидат принцови и принцези.

Причината лежи во документот потпишан од кралот Џорџ V во далечната 1917 година. Според документот, децата на Хари и Меган не можат да се викаат „Нејзиното кралско височество“ или „Неговото кралско височество“.

Тие не можат да ги носат титулите кнезови и принцеза. Наместо тоа, кон децата ќе се обраќа со зборовите Лорд Маунтбатен-Виндзор и дама Маунтбатен-Виндзор.

Само кралицата Елизабета Втора има моќ го промени тоа. Во 2012 година таа веќе издаде документ со кој реши сите деца на Кејт и Вилијам да бидат нарекувани „принц“ и „принцеза“.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk