← НАЗАД НА БОЗА

Фурнарини со болоњезе

Фурнарини со болоњезе
358 Читања

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 80 мл масло
 • 150 мл вода
 • 1 јајце
 • ½ квасец
 • сол и шеќерЗА СОС
 • болоњезе во ќеса
 • 200 мл вода

Подготовка:

 1. Се замесува тесто од сувите состојки и се остава да нарасне 30 минути, по што се дели на три дела и се расукува на работната маса.
 2. Се сече на тенки ленти па се става во плех. По 10 минути премачкајте ги лентите со вода и масло и ставете зачини по избор. Печете ги 10 минути.
 3. Сосот ставете го во 200 мл вода и мешајте додека не зоврие, па ставете го врз фурнарините.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk