← НАЗАД НА БОЗА

Капучино колач

Капучино колач
469 Читања

Состојки:

– 500 г.бисквити
– 50 г.капучино во прав
– 2,5 дл.млеко
– 3 јајца
– 6 лажици шеќер
– 5 дл. слатка павлака

Приготвување:

1. Изматете ги добро јајцата со шеќерот, додајте ја слатката павлака и повторно матете додека да направите цврст фил.

2. Капучиното во прав прелијте го со загреаното млеко. Секоја бисквита потопете ја во смесата и наредете ги во садот каде што ќе стои колачот. Премачкајте со филот, па наредете нов ред од бисквитите.

3. Повторувајте ја постапката додека да го потрошите целиот материјал. Завршете со фил со кој ќе го прекриете колачот.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk