Убавина

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Мешавината од лен и вода помага при дури 7 проблеми со кожата…

Дали знаете дека постои домашен третман после кој за 12 дена не би се препознале себе си: Ако имате проблем со брчки, пробајте го што побрзо.

Тајната е во лененото семе, кое со своето лековито својство придонесува за подобрување на вашето поткожно ткиво, ги подмладува масните клетки и го враќа оној младешки изглед во пределот околу образите, особено во сензитивните делови на кожата околу очите, каде кожата е најтенка и склона на брчкање.

Ставете лажица ленено семе во чинија и прелијте го со третина шолја зовриена вода, мешајте неколку минути и потоа прекријте го со салфетка и оставете го да отстои до вечер.

Исцедете ја мешавината таа вечер. Користете ја геластата водена маса во која стоело лененото семе.

Нанесете го овој раствор од лененото семе на исчистено лице и врат. Не морате да се грижите за пределот на очите, слободно нанесете и на тоа место.

Кога маската ќе се исуши на вашето лице, повторно намачкајте. Оваа процедура повторете ја пет пати.

Ефектите од маската од ленено семе:

– Ги подигнува цртите на лицето, тонира и ја затегнува кожата

– Ги намалува широките пори

– Ја хидрира кожата

– Го намалува вишокот на себум на масната кожа

– Помага во спречувањето на формирање на акни и отстранување на мозолчиња од лицето

– Го забавува создавањето на брчки и го елиминира создавањето на тенки линии на лицето бидејќи има својства кои интензивно го забавуваат стареењето.

Напиши коментар