Дестинации

Лето на Лефкада

Грчка на многу туристи како и секоја година им е примамлива дестинација кога се работи за годишниот одмор. А и како не би била со оглед на многубројните тиркизни и прекрасни долги плажи.Затоа и е многу тешко да се избере каде поточно би оделе во Грчка.

Островот Лефкада секоја година привлекува голем број на туристи и е одлична дестинација за сечиј вкус.

Тој има прекрасна природа и локација, прекрасни долги плажи, богато културно наследство со превкусна медитеранска храна но и совршена локација за посета на најблиските острови како Кефалонија и Итака.

Од плажите се разбира дека се издвојуваат Егремни, Порто Кацики, Агиос Никитас, Катизма и многу бројни заливи со преубави таверни за прекрасно зајдисонце.

Во прилог неколку фотографии што мамат.

Sunrise on the bay of Nidri in Lefkas island Greece

 

 

Напиши коментар