Мојата кујна

Мексичка пита

Направете пита која нема да бара од вас многу. Ова е мексичка пита која не треба да ја месите, тегнете… Едноставно и брзо, а неверојатно вкусно и пикантно.

Потребни состојки:

За кората:

–      6 шолји вода

–      2 шолји пченкарно брашно

–      зачини

 

За слојот од месо:

–      малку маслиново масло

–      600 гр мелено месо

–      2 млади кромидчиња

–      1 црвена пиперка

–      1 зелена пиперка

–      1 шолја пченка

–      половина килограм домати исецкани

–      1 лажица мелен пипер

–      зачин

–     малку чили

 

За слојот од кашкавал:

–      2 шолји рендан тврд кашкавал

Напомена: шолјите се со мерка од 2,5 дл

 

Подготовка:

На загреаното масло ставете го кромидот и месото, пропржете ги додека месото не ја промени бојата. Потоа додајте ги пиперките, доматите, зачините и пржете уште 15 минути.

За тоа време сварете ја палентата. Во сад за печење ставете ред палента, ред месо со сосот во кој се пржеше, и одозгора ставете го сирењето. Печете во загреана рерна на 180 степени и печете половина час.

Напиши коментар