← НАЗАД НА БОЗА

Намирници кои не би требало да ги конзумирате на празен стомак

Намирници кои не би требало да ги конзумирате на празен стомак
358 Читања

Брзиот начин на живот не доведува до ситуации во кои нашето време е ограничено и голем број од нас утрото го започнуваат во пекара со кафе или јогурт.Овие опции немаат здраво влијание врз нашиот организам. Некои намирници и покрај што се здрав избор сепак предизвикуваат негативни влијанија врз нашето здравје.

Следните намирници немаат поволно влијание врз нашиот организам но сепак ги конзумираме на празен стомак:

Лиснати пецива – предизвикуваат надуеност

Слатки – го зголемуваат нивото на инсулин во крвта

Јогурт – желудочната киселина ги убива “добрите” бактерии на јогуртот

Круша – грубите влакна во крушките можат да ја оштетат служокожата на цревата

Домат – содржи висок процент на танинска киселина која ја зголемува киселоста во желудникот

Краставици и зелен зелнчук – предизвикуваат подуеност

Банани – на празен стомак предизвикуваат висок скок на магнезиумот во крвта

Зачини – можат да ја оштетат слузокожата на желудникот

Засладени газирани пијалоци – ја оштетуваат служокожата на желудникот и го успоруваат варањето на храната

Цитруси –  го зголемуваат ризикот од гастритис

 

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk