Art & Crafts

Направете сами свеќи кои ќе го разубават мирисот во вашиот дом

Оваа есен, направете го вашиот дом удобно и топло место за живеење со романтична, блага светлина и пријатен мирис со свеќите кои сами ќе ги направиле. Мирисот на ванила и кафе веднаш ќе му дадат топлина и убав мирис на вашиот дом. 

Се што ви е потребно за да направите вакви свеќи

  • Мал сад кои можете да го пронајдете во вашата кујна
  • Стари недогорени свеќи
  • Фитиљ за свеќи
  • Зрна кафе
  • Зрна ванила исечкани на ситни парчиња

Начин на подготовка

Во микробранова печка стопете го восокот. На дното на малечкиот сад залепете го фитиљот и држете го исправен. Ставете малку од восокот во садот, па додадете малку зрна од кафе и ванила. Потоа повторно додадете восок и повторно наросете зрна кафе и ванила. Повторувајте го ова додека не дојдете до врвот на садот.

 

Напиши коментар