Мојата кујна

Пилешко во слатко – лут сос

Доколку сте расположени за малку поинаков вкус, подгответе го овој рецепт.

Потребни состојки:

–      едно пиле

–      ¾ шолја шеќер

–      ¾ шолја соја сос

–      1 лажица ѓумбир

–      1 мала лажичка чили

–      2 чениња лук

Подготовка:

Исчистете го пилето и пресечете го на половина. Со пресечената страна ставете го во тава за печење.

Шеќерот, соја сосот, ѓумбирот, лукот и чилито убаво измиксирајте ги, најдобро е тоа да го направите со блендер. Со добиената смеса прелијте го пилето и оставете го во фрижидер да стои три часа.

Потоа ставете ја тавата во загреана рерна на 180 степени. Шечете околу еден час или додека пилето не зарумени. Важно е да го вртите месото додека се пече, само внимавајте да не ја оставите рерната премногу долго отворена.

Откако ќе се испече пресечете го на парчиња. Може да гопосолите со сусам и да го послужите со ориз.

Напиши коментар