Здраво тело

Рецепт за освежување на крвната слика

Последниот пат кога отидовте на преглед, резултатите од крвните анализи покажале дека вашето здравје не е на завидно ниво. Едноставно се случува имунитетот да опадне, маснотиите да се зголемат, железото и хемоглобинот да се под задоволителното ниво. Што да правите и како да го поправите тоа? Ова е еден едноставен рецепт кој ќе ви помогне да ја обновите крвна слика.

Потребни состојки:

– 1 кг  Цвекло

– 1 кг  Морков

– 1 кг  Јаболка

– 4  Лимони

– 250 г  Мед

Подготовка:

1. Изрендајте ги сите состојки во еден сад.

2. Додадете го исцедениот сок од 4-те лимони и промешајте.

3. Оставете ја смесата да отстои 24 часа.

4. По 24 часа, смесата процедете ја преку стерилна газа.

5. На смесата додадете и го медот и мешајте додека смесата се соедини.

6. Смесата што ќе ја добиете ставете ја во стаклено шише и чувајте ја во ладилник.

7. Секое утро на празен стомак изедете неколку лажици од оваа вкусна и многу здрава смеса.

Напиши коментар