Мојата кујна

Ручек за 25 минути! Пекарски ѓувеч

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 6 компири

* 250гр мелено месо

* 1/2 шоља ориз

* 1 црвен кромид

* 1 морков

* сув зачин

* бибер

* сецкани домати од конзерва

*1 лажица пире од домати

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Издинстајте ги сецканите моркови, додадете го месото, биберот и зачинот. Откако месото ќе се издинста, додадете ги сецканите домати и пирето од домати. Излупете ги компирите и исечете ги на кришки. Во ватростален сад наредете ред компири, ред ориз. Ставете сол. Одозгора ставете го издинстаното месо со кромид и морков, па врз него уште еден ред компири. Полиете со вода, така што водата ќе ги покрие компирите. Покриете со фолија и ставете во рерна да се пече околу 20 минути на 200 степени.

Напиши коментар