← НАЗАД НА БОЗА

Смеса од сол, маслиново масло, оцет и мед за кршливи нокти

Смеса од сол, маслиново масло, оцет и мед за кршливи нокти
471 Читања

Кршливите нокти се еден од предизвиците со кој секоја жена се соочува на патот до совршен маникир. Често недостатокот на витамини и лошите навики се одразуваат негативно на рацете и ноктите.

Тие стануваат по меки, почнуваат да се кршат и листаат, и можеме да се збогуваме со перфектниот маникир. Но како можаеме да ја вратиме силата на жената во нејзините раце, ќе дознаете сега.

Измешајте две лажици маслиново масло и една лажица мед. Кон тоа додадете еден прстофат јодирана сол и 20 капки јаболков оцет. Измешајте убаво додека да добиете хомогена смеса. Смесата ставете ја во посебен сад и загрејте ја на пареа (не треба да зоврие).

Потоа отстранете ја смесата од огнот и потопете ги врвовите на прстите (колку да ги покриете ноктите) во смесата.

Држете ги така во продолжение на 10 минути, па измијте ги со ладна вода. Повторувајте ја процедурата 2-3 пати неделно и по еден месец ќе ги добиете саканите резултати.

Смес от сол, зехтин, оцет и мед за чупещи се нокти

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk