Мојата кујна

Супер појадок: Брз рецепт за познатиот шпански омлет

Потребни состојки:

  • 3 јајца
  • 2 лажици млеко
  • малку путер
  • домати
  • шунка
  • кашкавал
  • сол и црн бибер

Подготовка:

1. Изматете ги јајцата заедно со млекото и додадете малку сол и црн бибер.

2. Исчекајте ги ситно шунката и доматите и изрендајте го кашкавалот.

Ednostaven-recert-za-poznatiot-spanski-omlet-02

3. Истурете околу 2/3 од смесата во подмачкана тава на оган и додатете ги одозгора сечканата шунка, доматите и ренданиот кашкавал. Превртете кон средината мал дел од едната страна на омлетот а во празното место истурете ја преостанатата смеса.

Ednostaven-recert-za-poznatiot-spanski-omlet-03

4. Штом ќе добие златно кафеава боја, свиткајте го во ролна и спремен е за послужување.

Ednostaven-recert-za-poznatiot-spanski-omlet-04

Ednostaven-recert-za-poznatiot-spanski-omlet-05

Напиши коментар