Art & Crafts

Свеж здив со народната медицина

Свежиот здив си има многу тајни, кои што откриени еднаш, можат засекогаш да ве ослободат од лошиот здив во устата.

Нашиот совет е да користите козметички средства наменети за таа цел, но не и го вртете грбот и на народната медицина.

Да започнеме по ред:

–          Пробајте да правите гаргара со 1 супена лажица масло, околу 10 минути, додека маслото не стане бела пихтиеста смеса.

–          Ставете една лажица сол во 400мл вода што врие. Варете 10 минути на тивок оган. По ладењето исцедете. Се пие 3 пати дневно по 70мл пред јадење.

–          Ставете една лажица цвет од бел багрем во 500мл врела вода. По 40 минути исцедете. Се пие 4 пати дневно по 75мл, 20 минути пред јадење.

–          Јадете многу овошје.

Напиши коментар