Здраво тело

Топлата лимонада и нејзините благодети

Извор на здравјето, младоста и витката линија ви на дофат на рака. А се што треба да направите е да исцедите лимон во топла вода!

Еве ги и благодетите на овој здрав пијалок:

  1. Водата и лимонот го чистат организмот и нежно ги испираат бубрезите и црниот дроб од токсини.
  2. Една чаша сок од лимон содржи помалку од 25 калории.
  3. Пијалокот е богат извор на хранливи материи како0 калциум, калиум, витамин Ц и влакна.
  4. Помага во чистење на лимфата, која е од суштинско значење за отстранување на токсините.
  5. Со конзумирање на овој пијалок ќе го прочистите организмот и постепено ќе намалувате килограми.
  6. Се стабилизира количината на шеќер во крвта.
  7. Природен антисептик е и антиоксиданс. Спречува грип, настинка и многу видови на инфекции.
  8. Го намалува крвниот притисок и го зголемува добриот холестерол.

Напиши коментар