Мојата кујна

Вкусна торта со црвено вино

Веќе нема изговор дека немате време да направите торта. Само измешајте ги сите состојки, ставете од квалитетното црвено вино и ете ви прекрасна, чоколадна торта со црвено вино.

Потребно е:

250 гр путер

250 гр шеќер

3 јајца

1 лажиче екстракт од ванила

2 лажици какао во прав

1 лажиче цимет

прстофат сол

1 лажиче пециво

400 гр брашно, просеано

125 мл црвено вино (нека биде квалитетно, затоа што така тортата ќе биде вкусна)

Подготовка:

Путерот стопете го на пареа. Стопениот путер ставете го во длабок сад и ставете ги шеќерот и јајцата.

Целата смеса изматете ја со миксер и матете додека да побелат јајцата. Потоа, додадете ги ванилата, солта и виното. Измешајте.

Во цедалка просејте ги брашното со какаото и пецивото. Целата смеса убаво измешајте ја со жица за матење.

Рерната загрејте ја на 180 целзиусови степени. Калапот за куглов намачкајте го со путер и ставете брашно за да се обложи целиот калап. Смесата претурете ја во калапот и ставете ја тортата да се пече околу 40 минути.

Проверете со чепкалка дали е печена тортата. Откако ќе биде печена, оставете ја 10 минути да се олади на собна температура пред да се сервира. Сервирајте со изматена слатка павлака.

 

Напиши коментар