← НАЗАД НА БОЗА

Затегнете ја кожата со маска од портокал

Затегнете ја кожата со маска од портокал
246 Читања

Оваа прекрасна маска од портокал ќе ви помогне да ја затегнете вашата кожа, а можете да ја припремите дома и да ја нанесувате на лицето секој ден.

Портокалите се богати со витамин Б, Џ и калиум, калциум, фосфор, мандан, бакар и цинк, кои се одлични антиоксиданси. Маската од портокал чисти, освежува и хидратира, а се препорачува за сите типови кожа.

За оваа маска потребни ви се:

1 портокал

2 лажици глина во прав

Флаширана негазирана вода

Вода од рози

Во сад ставете ја глината (не смеете да користите метална лажица или метален сад), па во глината додадете го исцедениот сок од портокал и оставете да остотои 30тина минути. Потоа измешајте ги состојките во глатка смеса, па нанесете ги на лицето и вратот и оставете маската да делува 20 минути, па отстранете ја со влажни памукчиња. Измешајте ја водата од рози со негазираната флаширана вода и измијте го лицето.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk