Убавина

3 природни методи за избелување на забите

Ако сакате бели заби, но немате можност за скапи процедури и препарати, може да постигнете одличен ефект и во домашни услови. Всушност има многу совети и препораки како да ги избелите забите на природен начин, но ние ќе ви презентираме 3 од нив, за кои се смета дека се меѓу најдобрите.

Сок од лимон и кора од портокал

Земете кора од еден портокал и тријте ги забите. Правете го тоа околу 4-5 минути. На крајот додадете и неколку капки сок од лимон. Оваа постапка се прави максимум 3-4 пати месечно, затоа што во лимонот сепак има киселина која може да го оштети емајлот на забите.

Со јагоди

Овој метод се користи од многу одамна и има одличен ефект. За таа цел потребно е да згмечите неколку јагоди, додека станат како паста. Со неа ги миете забите 2 пати неделно до постигнување на неопходниот резултат. Потоа и еднаш месечно е сосема доволно.

Со јаболков оцет

Јаболковиот оцет се меша со малку сода бикарбона и со добиената смеса се мијат забите. Тука исто така не треба да претерувате, бидејќи може да го оштетите емајлот. 1-2 пати во месецот е најдобра опција.

Напиши коментар