← НАЗАД НА БОЗА

5 лесни начини да отстраните гребаници од очилата

5 лесни начини да отстраните гребаници од очилата
406 Читања

Колку и да се грижиме за нашите очила, понекогаш се чини дека маснотиите и гребаниците се појавуваат од никаде. Не сме ни сигурни како е тоа можно, но сме сигурни дека тоа и вас ве нервира. Очилата не се ниту малку евтини и последно што сакаме да имаат гребаници на нив. Затоа ви откриваме брзи, едноставни и што е најважно евтини начини за да ги отстраните гребаниците од вачите очила.

  1. Сода бикарбона и вода

Измешајте една лажичка сода бикарбона со една лажица вода, така да што ќе добиете паста. Избришете ги очилата со микрофибер крпа и нанесете ја оваа паста. Потоа само исплакнете ги со вода.

2. Бел оцет

Измешајте оцет и сода бикарбона така да ќе добиете пааста, па со неа исполирајте ги гребаниците.

3. Алкохол

Навлажнете ја микрофибер крпата со мешавина од алкохол и сода бикарбона, па со тоа истријте ги гребаниците и маснотиите од очилата

4. Шампон за бебиња

Истурете малку шампон на микрофибер крпа и истријте ги гребаниците на очилата. Сапуницата исто така ќе направи заштитен слој за очилата.
5. Детергент за перење садови
Измешајте неколку капки детергент за садови и било кое средство за чистење на стакло кое го имате дом и со таа мешавина отстранете ги маснотиите, нечистотијата и масните флеки од вашите очила.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk