Здраво тело

8 работи кои можете да ги излечите со лимон, сол и бибер

Комбинацијата на лимон, сол и бибер не само што може да ви послужи за зачинување на салатата, туку може да ја употребите и како лек..

8-raboti-koi-mozete-da-gi-izlecite-so-limon-sol-i-biber-01.jpg

Неколку работи можете да ги излечите со помош на оваа комбинација:

1. Воспалено грло

Болното грло можете да го излечите со една лажица свеж лимонов сок, половина лажичка бибер и лажичка морска сол во млака вода. Неколкупати дневно правете гаргара со мешавината и болката ќе исчезне.

2. Жолчни камења

Стврднатите депозити и дигестивни течности кои се формираат во жолчното кесе се познати како жолчни камења кои покрај тоа што можат да бидат хируршки отстранети можат да се лечат и со природни лекови. 3 лажици маслиново масло, 1 лажица свеж лимонов сок и бибер помагаат наутро да се ослободите од жолчните камења.

3. Ранички на устата

Една лажица хималајска сол со топла вода после секој оброк може да ви помогне да се ослободите од штетните бактерии и да ги лекувате раничките во устата.

4. Гадење и лошење

Гадењето можете да го избегнете со комбинацијата од бибер и лимон. Измешајте една лажица свежо цеден лимонов сок и лажичка бибер во млака вода. Пијте бавно сè додека не се чувствувате подобро.

5. Напади на астма

Оваа мешавина треба да ја чувате ако некој во вашето семејство е асматичен. Потребни ви се 10 зрна бибер, 2 каранфилчиња, 15 листови босилек и врела вода. Комбинирајте ги состојките и оставете ги да отстојат 15 минути, а потоа ставете ги во тегла и додадете две лажици мед. Смесата можете да ја чувате во фрижидер и до две недели.

6. Забоболка

Половина лажичка бибер и каранфилче ја лекуваат болката од забите. Исто така, важно е да избегнувате зашеќерена храна.

7. Настинка

Исцедете половина лимон во голема чаша со зовриена вода и додадете мед. Совршена комбинација за природно да се ослободите од грипот или настинката.

8. Крвавење од носот

Лимонов сок на памук ќе ви помогне да го спречите крвавењето.

Напиши коментар